Item Details
<-- Back Print 

St. Francis Yacht Club

Big Boat Series 2002 AMCAP

Series Results

7 of 7 Races

Sail# BoatName Boat Type

Place
Bow# Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 Total Points
Americao II A

1
77000 PENDRAGON IV none 2
1
4
4
1
1
2
15

John MacLaurin/ None

2
46888 CITA SCHOCK 6
3
1
1
2
5
1
19

Cita Litt/ 40 None

3
69189 ICON PERRY 65 1
4
9
3
7
2
3
29

Richard Robbins/ None

4
16 SWIFTSURE II none 5
2
7
2
4
4
7
31

Simon Kleinman/ None

5
555 WASABI ILC 46 4
5
5
5
3
6
4
32

Dale Williams/ None

6
50081 FLASH GORDON II none 3
6
2
7
4
8
5
35

Steve Travis/ None RDG

7
5555 HIGH 5 Farr 40 8
7
3
6
8
7
8
47

Ross Ritto/ None

8
3883 ZAMAZAAN none 9
8
8
8
6
3
6
48

Charles Weghorn/ None

9
45000 JEANTEX USA ILC 40 7
9
6
10
5
10
9
56

Antony Barran/ None

10
51910 TATOOSH Swan 51 10
11
10
9
10
9
10
69

G Thompson Hutton/ None DNS

Sail# BoatName Boat Type

Place
Bow# Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 Total Points
Americap II B

1
39528 CHANCE Farr 395 3
4
1
3
1
4
1
17

Paul Kent/ None

2
28900 SCORPIO none 2
3
2
4
3
1
2
17.1

John Siegel/ None

3
38004 COPERNICUS SYDNEY 1
1
3
2
7
3
3
20

Bob Garvie/ 38 None

ONE-DESIG

4
28191 JUST IN TIME Beneteau 6
2
7
1
5
2
4
27

Norman Olson/ 42S7 None

5
77220 INFRA RED Davidson 5
6
4
6
8
6
6
41

Ray Lopez/ 44 None

6
8973 EQUITY Swan 46 4
7
5
8
6
5
8
43

Thomas Holthus/ None

7
28466 WINDWALKER J-46 Shoal 7
5
8
5
4
7
7
43.1

John Scarborough/ Draft None

8
28737 ONI Beneteau 8
9
9
7
2
8
5
48

Peter Krueger/ First 36.7 None

9
41212 INFINITY none 9
8
6
10
10
10
10
63

Gary Gebhard/ None DNF DNF DNF DNF

9 Entrants in Class

Sail# BoatName Boat Type

Place
Bow# Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 Total Points
Santa Cruz Class

1
28852 WINNETOU Santa Cruz 2
1
5
1
1
1
2
13

Martin Brauns/ 52 None DNF

2
28474 ELYXIR Santa Cruz 3
2
3
2
2
2
1
15

Paul Ely/ 52 None

3
28915 Morgana Santa Cruz 1
4
2
4
3
3
3
20

Robert Magoon/ 52 None

4
43717 KOKOPELLI Santa Cruz 4
3
1
3
4
4
4
23

Lani Spund/ 52 None

4 Entrants in Class

St. Francis Yacht Club - 09/15/02 15:12:54

FINAL

Fleet: 1D35

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Race 7

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

------

------

------

1

35017

ZSA ZSA

Bill Wright

2

5

3

2

3

1

1

17

2

35042

KOINONIA

Doug Ament

6

1

4

1

2

4

4

22

3

35047

TABASCO

John Wylie

1

3

5

3

4

2

6

24

4

35010

JACAIBON

John Musa

4

8

1

7

1

6

2

29

5

35025

KILL-A-WATT

David W. Rillie

5

2

8

4

5

3

3.00Y

30

6

35020

VICTORY

V.J. Buddy Cribb, Jr.

3

4

2

5

7

5

5

31

7

35022

TANGLED.WEB

Neil Senturia

7

6

6

6

6

7

7

45

St. Francis Yacht Club - 09/15/02 15:12:54

FINAL

Fleet: B40.7

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Race 7

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

------

------

------

1

28407

MOJO RISING

Brendan Busch

1

1

3

1

1

1

1

9

2

28270

BATTANT

Chris Herron

2

5

2

2

2

2

2

17

3

51705

TOUT SUITE

Tim Merrill

3

3

4

6.00D

4

3

3

26

4

28423

NIGHT TRAIN

William Canada

5

4

5

3

3

4

4

28

5

50758

WHITE DOVE

Mike Garl

4

2

1

6.00D

6

6

6

31

St. Francis Yacht Club - 09/15/02 15:12:54

FINAL

Fleet: EXP37

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Race 7

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

------

------

------

1

18488

GOLDEN MOON

Bridge/ Richards

2

2

2

1

3

2

2

14

2

18495

ECLIPSE

Mark Dowdy

1

1

3

2

1

3

9

20

3

87549

BLADERUNNER

Mick Shlens

3

3

4

3

2

5

5

25

4

18478

EXPEDITIOUS

Bartz Schneider

4

5

1

6

5

7

1

29

5

87700

ELAN

Bill Reiss

5

4

5

5

4

1

7

31

6

18431

MELANGE

Jim Reed

8

8

7

4

6

4

3

40

7

18305

SPINDRIFT V

Lynn & Larry Wright

6

7

6

9

7

6

4

45

8

40963

IL FALCO

Steven Toteda

7

6

8

7

8

8

6

50

St. Francis Yacht Club - 09/15/02 15:12:54

FINAL

Fleet: FARR 40

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Race 7

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

------

------

------

1

50955

BARKING MAD

James Richardson

4

2

1

2

12

1

2

24

2

NZL40

PEREGRINE

David Thomson

6

4

5

7

5

2

8

37

3

50010

SHADOW

Peter Stoneberg

3

12

4

6

6

3

3

37

4

13131

SAMBA PA TI

John Kilroy

2

5

7

1

1

21.00D

1

38

5

51695

JOSS

Owen Kratz

1

7

18

4

7

8

4

49

6

46957

GROOVEDERCI

Deneen Demourkas

8

9.00Y

3

5

2

15

7

49

7

46999

CROCODILE ROCK

Alex Geremia/Scott Harris

5

1

10

3

4

21.00D

16

60

8

40070

MORNING GLORY

Hasso Plattner

9

10

2

9

15

4

15

64

9

40050

TEMPTRESS

Alan Field

18

15

8

17

3

6

6

73

10

52055

PEGASUS

Philippe Kahn

10

9

12

16

10

9

10

76

11

40063

GONE TOO FARR

David Carrel

16

8

13

10

11

14

9

81

12

40010

NON SEQUITUR

Watts/Thayer

7

18

14

14

16

5

11

85

13

40079

ASTRA

Mary Coleman

13

13

6

19

19

11

14

95

14

ITA1

MAYHEM

Bob Wolfe

12

14

19

15

8

13

17

98

15

51408

REVOLUTION

Brack Duker

19

19

9

11

18

10

13

99

16

52074

WIRED

Robert Weed

20

16

20

12

20

7

5

100

17

8883

KOKOMO

Lang Walker

17

20

11

8

14

12

18

100

18

CAN68

CAVALLINO

Zarko Draganic

11

11

15

21

13

21.00D

12

104

19

51107

STILL CRAZY...

Bill Helming

14

17

16

13

9

17

20

106

20

28269

SLINGSHOT

Chuck Parrish

15

6

17

18

17

16

19

108

St. Francis Yacht Club - 09/15/02 15:12:54

FINAL

Fleet: J120

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Race 7

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

------

------

------

1

28484

CHANCE

Barry Lewis

1

1

2

2

5

4

3

18

2

28289

MR. MAGOO

Steve Madeira

2

3

3

3

3

2

2

18

3

28904

DAYENU

Don Payan

3

2

6

1

1

6

6

25

4

28442

TWIST

Timo Bruck

4

5

1

4

6

1

5

26

5

28920

EL OCASO

Rick Wesslund

7

6

5

6

2

3

1

30

6

147

OUI B 5

John Sylvia

5

4

4

5

7

7

4

36

7

46732

JOLLY MON

Mark Bowman

6

7

7

7

4

5

7

43

St. Francis Yacht Club - 09/15/02 15:12:54

FINAL

Fleet: TP52

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Race 7

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

------

------

------

1

36

YASSOU

Jim Demetriades

2

1

2

1

1

1

1

9

2

28752

ALTA VITA

Bill Turpin

1

2

1

3

4

5

2

18

3

55555

VICTORIA 5

Michael Campbell

4

3

3

2

3

2

3

20

4

50505

J-BIRD III

Dave Janes

3

4

5

5

2

4

4

27

5

28385

ROSEBUD

Rob Schuyler

5

5

4

4

5

3

5

31

St. Francis Yacht Club - 09/15/02 18:20:59

FINAL

Fleet: J105

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Race 7

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

------

------

------

1

35

GOOD TIMIN'

Phil Perkins/Dave Wilson

1

3

1

4

7

1

2

19

2

28682

BLACKHAWK

Dean Dietrich

11

6

16

2

1

2

1

39

3

414

NANTUCKET SLEIG

Peter Wagner

2

4

4

5

8

11

5

39

4

284

ZUNI BEAR

Bergmann/Bennett

10

5

2

3

3

15

4

42

5

46456

IRRATIONAL AGAI

Jaren Leet

7

7

8

1

5

3

15

46

6

116

ARBITRAGE

Bruce Stone

12

1

3

7

2

14

12

51

7

157

WALLOPING SWEDE

Tom Kassberg

9

11

7

11

9

5

3

55

8

111

CHARADE

Thomas Coates

3

2

21

15

4

4

14

63

9

375

ENDURANCE

Littfin/Pugh

4

10

6

19

13

6

18

76

10

265

TIBURON

Stephen Stroub

5

9

5

8

20

22

9

78

11

149

JABBERWOCKY

Brent Vaughan

13

8

20

16

10

13

8

88

12

405

BANDWIDTH

Roland Van Der Meer

15

21

11

14

14

8

6

89

13

28905

ORION

Gary Kneeland

18

12

12

6

12

10

22

92

14

128

BELLA ROSA

David Tambellini

14

16

22

9

18

7

7

93

15

173

NATURAL BLONDE

Cooper/Thom/Deisinger

6

14

15

12

11

27

10

95

16

28558

JOSE CUERVO

Sam Hock

8

15

23

20

17

9

11

103

17

400

HORSE-PLAY

Richard Parker

29

18

9

13

26

17

13

125

18

84

ADVANTAGE 3

Pat Benedict

21

20

24

10

23

16

16

130

19

388

HAZARDOUS WASTE

Dana Sack

20

13

13

28

6

19

34.00D

133

20

28438

KOOKABURRA

Craig Mudge

19

19

14

21

19

32

20

144

21

28142

WIANNO

John Sullivan

24

30

18

18

32

12

21

155

22

355

WHISPER

Eden Kim

16

24

10

34

30

18

27

159

23

266

JUST FOOLIN' AR

Tom Kennelly

25

17

25

30

15

21

26

159

24

275

ALCHEMY

Tom Struttman

17

31

17

23

28

24

24

164

25

337

LARRIKIN

Stuart Taylor

23

26

30

24

24

20

17

164

26

196

CAPRICORN

Bill Booth

32

23

19

22

22

26

23

167

27

319

LIGHTWAVE

Richard Craig

28

22

31

29

16

25

19

170

28

347

BALD EAGLES

Randy Paul/Dave Liggett

22

25

26

17

25

30

28

173

29

268

JUXTAPOSE

Ariel Poler

27

32

29

26

21

23

34

192

30

468

JUPITER

Paul Farr

26

28

27

25

33

29

25

193

31

217

PIPPEN

David Owen

30

27

28

27

31

33

30

206

32

46060

ENERGY

Jamie Isbester

31

29

32

34

27

31

34

218

33

382

ANNALAURA

Grossman/Kaiser

34

34

34

34

29

28

29

222

© Copyright 2002 (clubessential and The St. Francis Yacht Club)

Site Scripts
Hide Click to Edits:
FED Scripts
CWS & Content Load