Item Details
<-- Back Print 

St. Francis Yacht Club - 08/03/03 15:07:32

FINAL RESULTS

Fleet: J120

Races: 1 to 4

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

8 Strt

8 Strt

8 Strt

8 Strt

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

1

147

OUI B 5

John G. Sylvia

1

3

3

2

9

2

28289

MR. MAGOO

Stephen Madeira

2

2

3

3

10

3

28484

CHANCE

Barry Lewis

8

4

2

1

15

4

28486

DESDEMONA

John S. Wimer

5

1

4

7

17

5

28442

TWIST

Timo Bruck

4

6

6

4

20

6

28904

DAYENU

Don Payan/Dennis Jermaine

3

8

5

6

22

7

46732

JOLLY MON

Mark Bowman

7

5

8

5

25

8

28920

EL OCASO

Rick Wesslund

6

7

7

8

28



Fleet: F40

Races: 1 to 4

FINAL RESULTS

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

1

13131

SAMBA PA TI

John Kilroy

2

1

1

1

5

2

50010

SHADOW

Peter Stoneberg

3

3

3

3

12

3

52047

WIRED

Robert Weed

1

4

2

6

13

4

40069

SLINGSHOT

Chuck Parrish

4

2

6

4

16

5

40010

NON SEQUITOR

Thayer / Watts

4

6

5

2

17

6

51408

REVOLUTION

Brack Duker

9

5

4

5

23

7

40079

ASTRA

Mary Coleman

5

9.00D

7

7

28

8

CAN40

MAYHEM

Bob Wolfe

9

9

9

9

36

St. Francis Yacht Club - 08/03/03 15:07:32

FINAL RESULTS

Fleet: J105

Races: 1 to 4

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

No.

Sail No.

Yacht Name

Skipper Name

Total

---

--------

---------------

--------------------------------

------

------

------

------

------

1

35

GOOD TIMIN'

Dave Wilson/Phil Perkins

4

1

2

1

8

2

51012

WET PAINT

Don Priestly

5

3

13

2

23

3

284

ZUNI BEAR

Bergmann/Bennett

8

11

4

4

27

4

523

BOLD FORBES

E. Cummins / J. Franco

13

6

1

8

28

5

111

CHARADE

Tom Coates

3

4

5

16

28

6

173

NATURAL BLONDE

Rob Cooper/Dennis Deisinger

12

5

10

6

33

7

265

TIBURON

Stephen Stroub

22

2

6

7

37

8

116

ARBITRAGE

Bruce Stone

1

9

19

12

41

9

347

BALD EAGLES

Randy Paul/Dave Liggett

2

14

20

11

47

10

103

AQUAVIT

Tim Russell

7

16

8

19

50

11

128

BELLA ROSA

Dave Tambellini

15

17

7

13

52

12

40

BLACKHAWK

Dean Dietrich

10

12

9

22

53

13

46456

IRRATIONAL AGAI

Jaren Leet

16

13

11

14

54

14

375

WIND DANCE

Jeff Littfin/Steve Pugh

21

15

17

3

56

15

388

HAZARDOUS WASTE

Cihak / Sack

23

7

12

15

57

16

414

NANTUCKET SLEIG

Peter Wagner

19

18

16

5

58

17

355

WHISPER

Eden Kim

30

8

14

9

61

18

157

WALLOPING SWEDE

Tom Kassberg & Peter Lane

6

10

18

30

64

19

266

WONDER

Tom Kennelly/Paul Dines

9

19

21

17

66

20

28905

ORION

Gary Kneeland

14

22

22

10

68

21

275

ALCHEMY

Walter Sanford/Tom Struttman

11

24

15

18

68

22

581

CHILE PEPPER

John Downing

18

21

3

30

72

23

337

LARRIKIN

Stuart Taylor

17

20

24

20

81

24

28447

ULTIMATUM

Vince DiLorenzo

20

27

25

25

97

25

469

STREAKER

Ron Anderson

30

23

23

24

100

26

468

JUPITER

Paul Farr

30

26

26

21

103

27

268

JUXTAPOSE

Ariel Poler

30

25

27

23

105

28

298

OUT OF OPTIONS

Doug Berman

30

30

30

30

120

28

196

CAPRICORN

Bill Booth

30

30

30

30

120

Regatta Race Management System - Copyright (C) 1989-1998 John Rivlin - Page 2


St. Francis Yacht Club

2003 Aldo Alessio

Preliminary Race Results

Race Date: 8/1/2003 Race: Race 1 No. Entrants: 8

Place Sail# Boat Name Boat Type A-Rating FinishTim Corrected Disposition NVR

Points Bow# Skipper Name Club B-Rating Elapsed FromFirst Comments

Class: Class 1 Start Time: 11:14 SanFran_OR3 Course Length: 18

1 35028 Sensation 1D 35 0.8639 14:35:24 13:34:34 FIN

1 Gary / Mario Fanger / None 111.4 03:21:24 00:00:00

Yovko

2 28900 SCORPIO Wylie 0.7609 14:52:35 13:45:34 FIN

2 John Siegel St. Francis 49.2 03:38:35 00:11:00

3 28191 JUST IN TIME Beneteau 0.6523 15:24:23 13:56:47 FIN

3 Norman Olson St. Francis 1.8 04:10:23 00:22:13

4 28394 Mistral Beneteau 0.7419 15:31:11 14:05:47 FIN

4 Andrew Costello Tiburon YC 63.4 04:17:11 00:31:13

5 3883 ZAMAZAAN Farr 52 0.9062 15:34:17 14:33:27 FIN

5 Charles Weghorn St. Francis 121.4 04:20:17 00:58:53

6 28737 ONI Beneteau 0.7526 16:13:52 14:38:01 FIN

6 Peter Krueger St. Francis 72.2 04:59:52 01:03:27

8 16 SWIFTSURE II Schumacher 0.7966 DNS

9 Simon Kleinman St. Francis 19.5

8 50758 White Dove Farr 40.7 0.7341 DNS

9 Mike Garl Sequoia YC 42.7

8/1/2003 17:51:32 Race 1 Page 1 of 1


St. Francis Yacht Club

2003 Aldo Alessio

Preliminary Race Results

Race Date: 8/1/2003 Race: Race 2 No. Entrants: 8

Place Sail# Boat Name Boat Type A-Rating FinishTim Corrected Disposition NVR

Points Bow# Skipper Name Club B-Rating Elapsed FromFirst Comments

Class: Class 1 Start Time: 11:12 SF_2 Course Length: 11.3

1 35028 Sensation 1D 35 0.9492 12:29:22 11:53:27 FIN

1 Gary / Mario Fanger / None 169.5 01:17:22 00:00:00

Yovko

2 28900 SCORPIO Wylie 0.8237 12:27:40 11:56:37 FIN

2 John Siegel St. Francis 93.9 01:15:40 00:03:10

3 50758 White Dove Farr 40.7 0.8002 12:30:21 11:57:25 FIN

3 Mike Garl Sequoia YC 91.6 01:18:21 00:03:58

4 16 SWIFTSURE II Schumacher 0.862 12:19:55 11:59:01 FIN

4 Simon Kleinman St. Francis 61.1 01:07:55 00:05:34

5 28394 Mistral Beneteau 0.816 12:38:14 11:59:57 FIN

5 Andrew Costello Tiburon YC 118.8 01:26:14 00:06:30

6 28191 JUST IN TIME Beneteau 0.6958 12:34:06 12:01:54 FIN

6 Norman Olson St. Francis 38.3 01:22:06 00:08:27

7 28737 ONI Beneteau 0.8291 12:44:05 12:04:02 FIN

7 Peter Krueger St. Francis 128.9 01:32:05 00:10:35

8 3883 ZAMAZAAN Farr 52 1.023 DNC

9 Charles Weghorn St. Francis 193.7

8/2/2003 18:33:26 Race 2 Page 1 of 1


St. Francis Yacht Club

2003 Aldo Alessio

Preliminary Race Results

Race Date: 8/1/2003 Race: Race 3 No. Entrants: 8

Place Sail# Boat Name Boat Type A-Rating FinishTim Corrected Disposition NVR

Points Bow# Skipper Name Club B-Rating Elapsed FromFirst Comments

Class: Class 1 Start Time: 13:17 Closed Course - WL 60/40 Course Length: 15.2

1 28900 SCORPIO Wylie 0.7632 16:03:41 15:11:17 FIN

1 John Siegel St. Francis 51 02:46:41 00:00:00

2 16 SWIFTSURE II Schumacher 0.799 15:48:40 15:12:50 FIN

2 Simon Kleinman St. Francis 21.1 02:31:40 00:01:33

3 35028 Sensation 1D 35 0.8669 16:05:03 15:13:44 FIN

3 Gary / Mario Fanger / None 114.1 02:48:03 00:02:27

Yovko

4 50758 White Dove Farr 40.7 0.7368 16:10:59 15:13:51 FIN

4 Mike Garl Sequoia YC 44.7 02:53:59 00:02:34

5 28191 JUST IN TIME Beneteau 0.654 16:17:30 15:14:16 FIN

5 Norman Olson St. Francis 3.1 03:00:30 00:02:59

6 3883 ZAMAZAAN Farr 52 0.9111 16:12:33 15:25:11 FIN

6 Charles Weghorn St. Francis 125.2 02:55:33 00:13:54

7 28394 Mistral Beneteau 0.745 16:34:31 15:27:26 FIN

7 Andrew Costello Tiburon YC 65.9 03:17:31 00:16:09

8 28737 ONI Beneteau 0.7559 16:35:17 15:27:51 FIN

8 Peter Krueger St. Francis 75 03:18:17 00:16:34

8/2/2003 18:36:13 Race 3 Page 1 of 1


St. Francis Yacht Club

2003 Aldo Alessio

Preliminary Race Results

Race Date: 8/1/2003 Race: Race 4 No. Entrants: 8

Place Sail# Boat Name Boat Type A-Rating FinishTim Corrected Disposition NVR

Points Bow# Skipper Name Club B-Rating Elapsed FromFirst Comments

Class: Class 1 Start Time: 11:12 SF_34 Course Length: 21.0

1 28900 SCORPIO Wylie 0.8861 14:38:28 13:28:50 FIN

1 John Siegel St. Francis 131.7 03:26:28 00:00:00

2 16 SWIFTSURE II Schumacher 0.9264 14:17:30 13:30:18 FIN

2 Simon Kleinman St. Francis 95.8 03:05:30 00:01:28

3 28191 JUST IN TIME Beneteau 0.7373 14:51:53 13:30:19 FIN

3 Norman Olson St. Francis 68 03:39:53 00:01:29

4 35028 Sensation 1D 35 1.0376 14:41:56 13:32:52 FIN

4 Gary / Mario Fanger / None 219.8 03:29:56 00:04:02

Yovko

5 3883 ZAMAZAAN Farr 52 1.1434 14:45:26 13:46:01 FIN

5 Charles Weghorn St. Francis 257.1 03:33:26 00:17:11

6 28394 Mistral Beneteau 0.8896 15:11:38 13:47:05 FIN

6 Andrew Costello Tiburon YC 165.9 03:59:38 00:18:15

7 28737 ONI Beneteau 0.9047 15:25:11 13:59:09 FIN

7 Peter Krueger St. Francis 176.8 04:13:11 00:30:19

8 50758 White Dove Farr 40.7 0.8652 DNS

9 Mike Garl Sequoia YC 132.8

8/3/2003 16:41:16 Race 4 Page 1 of 1


St. Francis Yacht Club

2003 Aldo Alessio

Series Results

4 of 4 Races

Sail# BoatName Boat Type

Place
Bow# Skipper/Crew Club 1 2 3 4 Total Points
Class 1

1
28900 SCORPIO Wylie 2
2
1
1
6

John Siegel/ St. Francis

YC

2
35028 Sensation 1D 35 1
1
3
4
9

Gary / Mario Fanger / None

Yovko/

3
16 SWIFTSURE II Schumache 9
4
2
2
17

Simon Kleinman/ r St. Francis DNS

YC

4
28191 JUST IN TIME Beneteau 3
6
5
3
17.1

Norman Olson/ 42S7 St. Francis

YC

5
28394 Mistral Beneteau 4
5
7
6
22

Andrew Costello/ 36.7 Tiburon YC

6
50758 White Dove Farr 40.7 9
3
4
9
25

Mike Garl/ Sequoia YC DNS DNS

7
3883 ZAMAZAAN Farr 52 5
9
6
5
25.1

Charles Weghorn/ St. Francis DNC

YC

8
28737 ONI Beneteau 6
7
8
7
28

Peter Krueger/ First 36.7 St. Francis

YC

8 Entrants in Class
8/3/2003 16:43:13
Preliminary Series Results

Site Scripts
Hide Click to Edits:
FED Scripts
CWS & Content Load