Item Details
<-- Back Print 


 

logo

Aldo Alessio Perpetual Trophy Regatta & West Coast IRC Championship

Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, August 3, 2008 3:29:28 PM PDT


( Entries=23) IRC A | IRC B | IRC C | J/120

Division: IRC A (4 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   7552   Mayhem   Ashley Wolfe   1   1   4   2   8.00   1
2   43717   Kokopelli2   Lani Spund   3   2   2   1   8.00   2
3   16   Swiftsure   Sy Kleinman   5/DNS   4   1   3   13.00   3
4   69011   Akela   Bill Turpin   2   3   3   5/DNF   13.00   4

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008

Division: IRC B (7 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   43690   TNT   Brad Copper   2   1   1   1   5.00   1
2   28900   Scorpio   John Siegel   1   2   2   2   7.00   2
3   93102   Howl   Peter Krueger   4   3   3   4   14.00   3
4   35018   Double Trouble   Andy Costello   3   5   4   8/DNF   20.00   4
5   38044   BustinLoose   Jeff Pulford   6   4   8/DNF   3   21.00   5
6   35024   Alpha Puppy   Alex Farell   5   7   8/DNF   5   25.00   6
7   35029   Diablita   Gary Boell   8/DNS   6   5   8/DNS   27.00   7

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008

Division: IRC C (6 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   50758   White Dove   Mike Garl   1   2   1   1   5.00   1
2   28908   Tupelo Honey   Gerard Sheridan   2   1   3   2   8.00   2
3   38407   Phantom Mist   Gary Massari   7/DNF   3   2   3   15.00   3
4   50444   Hawkeye   Frank Morrow   3   4   4   4   15.00   4
5   67205   Aleta   Keith Brown   4   6   5   7/RAF   22.00   5
6   38007   Acabar   Jean-Yves Lendormy   7/DNS   5   6   7/RAF   25.00   6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008

Division: J/120 (6 boats) (top)

Pos Sail   Boat   Skipper      1         2         3      Total
 Points 
Pos
1   28289   Mr. Magoo   Steve Madeira   1   1   1   3.00   1
2   28484   Chance   Barry Lewis   4   2   2   8.00   2
3   28904   Dayenu   Donald G Payan   2   4   3   9.00   3
4   46732   Jolly Mon   Chris Chamberlin   5   3   5   13.00   4
5   28486   Desdemona   John Wimer   3   7/DNF   4   14.00   5
6   46730   Grace Dances   Dick Swanson   6   7/DNF   7/DNS   20.00   6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008

Information is provisional and subject to modification






U.S. West Coast IRC Championship

August 1-3, 2008

Corrected Seconds per Mile
Boat Skipper Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Place
1 White Dove Mike Garl 35018 748 593 523 637 2,501 1
2 TNT Brad Copper 43690 765 786 507 626 2,684 2
3 Mayhem Ashley Wolfe 7552 722 796 534 648 2,700 3

 

OCEAN RACE DIFFERENTIAL RESULTS 

Division: IRC A (4 boats)

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

7552  

Mayhem  

Wolfe, Ashley  

1.362  

 15:15:56.0 

 -01:30:50.3 

 05:41:46.3 

 00:00:00.0 

 

1.0

2  

69011  

Akela  

Turpin, Bill  

1.494  

 14:56:52.0 

 -01:54:32.5 

 05:46:24.5 

 00:04:38.3 

 

2.0

3  

43717  

Kokopelli2  

Spund, Lani  

1.272  

 15:49:54.0 

 -01:17:29.6 

 06:02:23.6 

 00:20:37.3 

 

3.0

DNS  

16  

Swiftsure  

Kleinman, Sy  

1.237  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNS

5.0

Division: IRC B (7 boats)

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

28900  

Scorpio  

Siegel, John  

1.098  

 16:42:11.0 

 -00:32:03.8 

 05:59:14.8 

 00:00:00.0 

 

1.0

2  

43690  

TNT  

Copper, Brad  

1.166  

 16:25:37.0 

 -00:51:33.7 

 06:02:10.7 

 00:02:55.9 

 

2.0

3  

35018  

Double Trouble  

Costello, Andy  

1.132  

 16:37:30.0 

 -00:42:34.2 

 06:05:04.2 

 00:05:49.4 

 

3.0

4  

93102  

Howl  

Krueger, Peter  

1.110  

 16:47:16.0 

 -00:36:33.0 

 06:08:49.0 

 00:09:34.1 

 

4.0

5  

35024  

Alpha Puppy  

Farell, Alex  

1.126  

 16:48:32.0 

 -00:42:01.5 

 06:15:33.5 

 00:16:18.7 

 

5.0

6  

38044  

BustinLoose  

Pulford, Jeff  

1.110  

 16:57:56.0 

 -00:37:43.4 

 06:20:39.4 

 00:21:24.5 

 

6.0

DNS  

35029  

Diablita  

Boell, Gary  

1.126  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNS

8.0

Division: IRC C (6 boats)

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

50758  

White Dove  

Garl, Mike  

1.051  

 17:01:44.0 

 -00:17:10.4 

 05:53:54.4 

 00:00:00.0 

 

1.0

2  

28908  

Tupelo Honey  

Sheridan, Gerard  

1.035  

 17:09:51.0 

 -00:12:04.2 

 05:56:55.2 

 00:03:00.8 

 

2.0

3  

50444  

Hawkeye  

Morrow, Frank  

1.038  

 17:20:05.0 

 -00:13:29.6 

 06:08:34.6 

 00:14:40.2 

 

3.0

4  

67205  

Aleta  

Brown, Keith  

1.047  

 17:18:28.0 

 -00:16:36.8 

 06:10:04.8 

 00:16:10.4 

 

4.0

DNF  

38407  

Phantom Mist  

Massari, Gary  

1.050  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

7.0T

DNS  

38007  

Acabar  

Lendormy, Jean-Yves  

0.999  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNS

7.0T




RACE 2 DIFFERENTIAL RESULTS

Division: IRC A (4 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   7552   Mayhem   Wolfe, Ashley   1.362    13:17:25.0   -00:47:56.1   03:00:21.1   00:00:00.0  1.0
2   43717   Kokopelli2   Spund, Lani   1.272    13:28:48.0   -00:39:06.8   03:02:54.8   00:02:33.7  2.0
3   69011   Akela   Turpin, Bill   1.494    13:07:42.0   -01:00:36.8   03:03:18.8   00:02:57.7  3.0
4   16   Swiftsure   Kleinman, Sy   1.237    13:35:25.0   -00:35:38.9   03:06:03.9   00:05:42.8  4.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, August 2, 2008 11:05:00.0

Division: IRC B (7 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   43690   TNT   Copper, Brad   1.166    13:47:53.0   -00:25:22.7   02:58:15.7   00:00:00.0  1.0
2   28900   Scorpio   Siegel, John   1.098    13:58:05.0   -00:15:58.9   02:59:03.9   00:00:48.2  2.0
3   93102   Howl   Krueger, Peter   1.110    13:57:08.0   -00:17:50.1   02:59:58.1   00:01:42.4  3.0
4   38044   BustinLoose   Pulford, Jeff   1.110    14:00:03.0   -00:18:09.3   03:03:12.3   00:04:56.6  4.0
5   35018   Double Trouble   Costello, Andy   1.132    14:02:05.0   -00:22:03.3   03:09:08.3   00:10:52.6  5.0
6   35029   Diablita   Boell, Gary   1.126    14:07:45.0   -00:21:46.0   03:14:31.0   00:16:15.3  6.0
7   35024   Alpha Puppy   Farell, Alex   1.126    14:08:35.0   -00:21:52.3   03:15:27.3   00:17:11.6  7.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, August 2, 2008 11:15:00.0

Division: IRC C (6 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   28908   Tupelo Honey   Sheridan, Gerard   1.035    12:52:20.0   -00:02:42.4   01:20:02.4   00:00:00.0  1.0
2   50758   White Dove   Garl, Mike   1.051    12:51:38.0   -00:03:54.5   01:20:32.5   00:00:30.1  2.0
3   38407   Phantom Mist   Massari, Gary   1.050    12:53:17.0   -00:03:54.8   01:22:11.8   00:02:09.4  3.0
4   50444   Hawkeye   Morrow, Frank   1.038    12:54:49.0   -00:03:02.0   01:22:51.0   00:02:48.6  4.0
5   38007   Acabar   Lendormy, Jean-Yves   0.999    13:01:14.0   00:00:05.2   01:26:08.8   00:06:06.4  5.0
6   67205   Aleta   Brown, Keith   1.047    12:58:47.0   -00:03:56.3   01:27:43.3   00:07:40.9  6.0




RACE 3 DIFFERENTIAL RESULTS

Division: IRC A (4 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   16   Swiftsure   Kleinman, Sy   1.237    15:11:58.0   -00:18:14.5   01:35:12.5   00:00:00.0  1.0
2   43717   Kokopelli2   Spund, Lani   1.272    15:11:40.0   -00:20:51.2   01:37:31.2   00:02:18.7  2.0
3   69011   Akela   Turpin, Bill   1.494    15:00:17.0   -00:32:15.0   01:37:32.0   00:02:19.5  3.0
4   7552   Mayhem   Wolfe, Ashley   1.362    15:07:33.0   -00:26:15.8   01:38:48.8   00:03:36.3  4.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, August 2, 2008 13:55:00.0

Division: IRC B (7 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   43690   TNT   Copper, Brad   1.166    15:50:24.0   -00:13:20.8   01:33:44.8   00:00:00.0  1.0
2   28900   Scorpio   Siegel, John   1.098    15:56:35.0   -00:08:29.1   01:35:04.1   00:01:19.3  2.0
3   93102   Howl   Krueger, Peter   1.110    15:56:23.0   -00:09:30.1   01:35:53.1   00:02:08.3  3.0
4   35018   Double Trouble   Costello, Andy   1.132    15:55:58.0   -00:11:20.9   01:37:18.9   00:03:34.1  4.0
5   35029   Diablita   Boell, Gary   1.126    15:59:54.0   -00:11:19.6   01:41:13.6   00:07:28.9  5.0
DNF   35024   Alpha Puppy   Farell, Alex   1.126    No Time   00:00:00.0   No Time   No Time  DNF 8.0T
DNF   38044   BustinLoose   Pulford, Jeff   1.110    No Time   00:00:00.0   No Time   No Time  DNF 8.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, August 2, 2008 14:30:00.0

Division: IRC C (6 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   50758   White Dove   Garl, Mike   1.051    14:57:01.0   -00:04:41.6   01:36:42.6   00:00:00.0  1.0
2   38407   Phantom Mist   Massari, Gary   1.050    14:59:09.0   -00:04:42.4   01:38:51.4   00:02:08.9  2.0
3   28908   Tupelo Honey   Sheridan, Gerard   1.035    15:03:09.0   -00:03:26.1   01:41:35.1   00:04:52.5  3.0
4   50444   Hawkeye   Morrow, Frank   1.038    15:03:00.0   -00:03:43.4   01:41:43.4   00:05:00.9  4.0
5   67205   Aleta   Brown, Keith   1.047    15:02:48.0   -00:04:35.8   01:42:23.8   00:05:41.2  5.0
6   38007   Acabar   Lendormy, Jean-Yves   0.999    15:10:29.0   00:00:06.3   01:45:22.7   00:08:40.1  6.0



RACE 4 DIFFERENTIAL RESULTS

Division: IRC A (4 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   43717   Kokopelli2   Spund, Lani   1.272    13:38:55.0   -00:41:51.9   03:15:46.9   00:00:00.0  1.0
2   7552   Mayhem   Wolfe, Ashley   1.362    13:29:23.0   -00:52:16.0   03:16:39.0   00:00:52.1  2.0
3   16   Swiftsure   Kleinman, Sy   1.237    13:44:05.0   -00:37:42.2   03:16:47.2   00:01:00.2  3.0
DNF   69011   Akela   Turpin, Bill   1.494    No Time   00:00:00.0   No Time   No Time  DNF 5.0

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, August 3, 2008 11:05:00.0

Division: IRC B (7 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   43690   TNT   Copper, Brad   1.166    13:58:03.0   -00:27:04.0   03:10:07.0   00:00:00.0  1.0
2   28900   Scorpio   Siegel, John   1.098    14:08:18.0   -00:16:59.0   03:10:17.0   00:00:10.0  2.0
3   38044   BustinLoose   Pulford, Jeff   1.110    14:11:43.0   -00:19:26.3   03:16:09.3   00:06:02.4  3.0
4   93102   Howl   Krueger, Peter   1.110    14:12:14.0   -00:19:29.7   03:16:43.7   00:06:36.8  4.0
5   35024   Alpha Puppy   Farell, Alex   1.126    14:29:22.0   -00:24:29.4   03:38:51.4   00:28:44.4  5.0
DNF   35018   Double Trouble   Costello, Andy   1.132    No Time   00:00:00.0   No Time   No Time  DNF 8.0T
DNS   35029   Diablita   Boell, Gary   1.126    No Time   00:00:00.0   No Time   No Time  DNS 8.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, August 3, 2008 11:15:00.0

Division: IRC C (6 boats)

Pos Sail   Boat   Skipper   Rating   Finish
   Time   
Time
 Allowance 
 Corrected 
   Time   
 Time 
   Behind   
 Penalty  Pts
1   50758   White Dove   Garl, Mike   1.051    14:28:57.0   -00:09:22.9   03:13:19.9   00:00:00.0  1.0
2   28908   Tupelo Honey   Sheridan, Gerard   1.035    14:36:45.0   -00:06:42.7   03:18:27.7   00:05:07.8  2.0
3   38407   Phantom Mist   Massari, Gary   1.050    14:36:02.0   -00:09:33.1   03:20:35.1   00:07:15.2  3.0
4   50444   Hawkeye   Morrow, Frank   1.038    14:45:07.0   -00:07:36.3   03:27:43.3   00:14:23.4  4.0
5T   67205   Aleta   Brown, Keith   1.047    14:23:13.0   -00:08:22.6   03:06:35.6   -00:06:44.3  RAF 7.0T
5T   38007   Acabar   Lendormy, Jean-Yves   0.999    14:57:00.0   00:00:12.7   03:31:47.3   00:18:27.4  RAF 7.0T

Site Scripts
Hide Click to Edits:
FED Scripts
CWS & Content Load