Item Details
<-- Back Print 

logo

Fall Dinghy Regatta (Alpha Course)

Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, October 26, 2008 3:56:49 PM PDT


( Entries=47) Club 420 | Finn | Laser | Laser Radial

Division: Club 420 (6 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Home Port      1         2         3         4         5         6      Total
 Points 
Pos
1   30   Peter Jesberg   Kate Gaumond   SFYC / StFYC   2   1   2   1   2   [7/DNS]   8.00   1
2   5180   Tally Buckstaff   James Moody   San Francisco YC   1   3   3   2   [7/DNS]   1   10.00   2
3   4196   Antoine Screve   Lauren Cefali   San Francisco YC   4   2   1   [6]   1   3   11.00   3
4   8008   Annie Schmidt   Rebecca King   SFYC / CalYC   3   [7/DNS]   7/DNS   3   4   2   19.00   4
5   2076   Reid Bergsund   Mans Hallestrom   San Francisco YC   5   4   4   5   [7/DNS]   5   23.00   5
6   5157   Trevor Rowedder   Cassidy Lynch   San Francisco YC   [7/DNS]   7/DNS   7/DNS   4   3   4   25.00   6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Finn (18 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Home Port      1         2         3         4         5         6      Total
 Points 
Pos
1   USA 55   Andy Casey       America   1   1   1   [2]   1   1   5.00   1
2   USA 81   Darrell Peck       Vancouver Lake Sailing Club   [2]   2   2   1   2   2   9.00   2
3   USA 74   Henry Sprague           3   3   [5]   5   4   3   18.00   3
4   USA 12   Conrad Brown       Cal YC   4.6/RDG   4   4   [6]   3   4   19.60   4
5   USA 3   Rodney Hagebols       Golden Gate YC   [8]   5   3   3   5   8   24.00   5
6   USA 30   Forrest Gay       San Francisco YC   4   [6]   6   4   6   5   25.00   6
7   USA 2012   Philip Toth       Alamitos Bay YC   5   [12]   8   7   7   6   33.00   7
8   USA 32   Charles Heimler       Encinal Yacht Club   10   9   7   9   9   [19/DNS]   44.00   8
9   USA 1213   Andras Nady           [19/DNF]   11   12   8   11   7   49.00   9
10   USA 777   Peter Aschwanden       Alameda, CA   12   8   11   10   8   [19/DNS]   49.00   10
11   USA 35   Stephen Hutchison       Encinal Yacht Club   11   10   10   [19/DNS]   12   19/DNS   62.00   11
12   USA 27   Jeff Allen       San Francisco YC   9   7   9   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   63.00   12
13   USA 505   Dennis Rowedder       St. Francis Yacht Club   13   [19/DNS]   19/DNS   11   10   19/DNS   72.00   13
14   USA 60   Iain Woolward           7   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   83.00   14
15   USA 33   Richard Stouffer       Encinal Yacht Club   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   12   19/DNS   19/DNS   88.00   15
16T   USA 88   Philippe Kahn       SFYC / StFYC   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   95.00T   16T
16T   AUS 253   David Giles       Dobroyd Aquatic Club   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   95.00T   16T
16T   CAN 303   Richard Clarke       Royal Canadian Yacht Club   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   95.00T   16T

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Laser (17 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Home Port      1         2         3         4         5         6      Total
 Points 
Pos
1   171007   Tracy Usher       St. Francis Yacht Club   1   1   1   2   1   [18/DNS]   6.00   1
2   180483   David LaPier       Palo Alto   2   2   [3]   3   2   3   12.00   2
3   173666   Mike Bishop       TISC   3   5   2   [6]   3   4   17.00   3
4   187394   Walt Spevak       Mill Valley   4   4   5   5   [18/DNS]   1   19.00   4
5   180081   Derek Webster       Newport Harbor Yacht Club   7   6   4   4   [9]   7   28.00   5
6   162514   Roger Herbst       Sunnyvale CA   [8]   7   7   7   7   2   30.00   6
7   179426   Stephen Orosz       TISC   6   [8]   6   8   4   6   30.00   7
8   175228   Vladimir Butenko       MACF   9   3   9   [18/DNS]   6   5   32.00   8
9   182870   Drake Jensen       RYC   10   9   8   [18/OCS]   5   8   40.00   9
10   189740   Richard Leland       Chico   [13]   10   10   9   8   9   46.00   10
11   153357   Jim Margeson       San Francisco   11   [18/DNS]   11   10   10   18/DNS   60.00   11
12   326   Steven Hartman       San Jose   12   11   12   11   [18/DNS]   18/DNS   64.00   12
13   175174   Sean Kelly       SFYC / StFYC   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   1   18/DNS   18/DNS   73.00   13
14   188888   Kurt Wessels       San Francisco, CA   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   12   18/DNS   10   76.00   14
15   173670   James Vernon       TISC   5   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   77.00   15
16T   181253   Tiago Dias       Redwood City   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   90.00T   16T
16T   185557   Peter Vessella       St. Francis Yacht Club   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   90.00T   16T

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Laser Radial (6 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Home Port      1         2         3         4         5         6      Total
 Points 
Pos
1   182841   Claire Dennis       San Francisco YC   [1]   1   1   1   1   1   5.00   1
2   165073   Kaitlyn Baab       St. Francis Yacht Club   2   2   2   2   3   [4]   11.00   2
3   158677   Daniel Thompson       San Francisco YC   3   3   3   [4]   4   3   16.00   3
4   186530   Ariel Poler       St. Francis Yacht Club   [7/DNS]   7/DNS   7/DNS   5   2   2   23.00   4
5   165083   Chloe Lepert       PYSF   4   4   4   [6]   6   5   23.00   5
6   184641   Cindy Weitzman       St. Francis Yacht Club   [7/DNS]   7/DNS   7/DNS   3   5   7/DNS   29.00   6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts





logo

Fall Dinghy Regatta (Bravo Course)

Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, October 26, 2008 4:28:49 PM PDT


( Entries=28) 29er | 49er | 5o5 | Flying Dutchman

Division: 29er (7 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Home Port      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   46   Max Fraser   David Liebenberg       1   1   1   1   4.00   1
2   1051   Finn Erik Nilsen   Alek Nilsen   St. Francis Yacht Club   3   4   2   2   11.00   2
3   47   Ian Simms   Mac Agnese   St. Francis Yacht Club   2   2   4   8/DNF   16.00   3
4   601   Julia Paxton   C.C. Childers   RYC / SDYC / CYC   4   3   5   4   16.00   4
5   294   Michael Rivlin   Mike Deady   PYSF   5   5   6   3   19.00   5
6   125   Jessica Bernhard   Cody Shevits   St. Francis Yacht Club   8/DNF   8/DNF   3   8/DNF   27.00   6
7   113   Paul Heineken   Kimball Livingston   St. Francis Yacht Club   8/DNF   8/DNF   8/DNF   8/DNF   32.00   7

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: 49er (7 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Home Port      1         2         3         4         5      Total
 Points 
Pos
1   792   Joey Pasquali   Matt Noble   Santa Cruz   1   1   1   1   [2]   4.00   1
2   500   Cooper Dressler   Dan Brandt   RYC / GGYC / PYSF   3   3   [4]   3   1   10.00   2
3   7   David Rasmussen   John Gray   RYC   5   2   2   2   [8/DNF]   11.00   3
4   642   Danny Cayard           2   [4]   3   4   3   12.00   4
5   60 x   Joseph Penrod       Fernside   4   [8/DNF]   8/DNF   6   8/DNF   26.00   5
6   (blank)    Skip McCormack   Jody Taliaferro   San Francisco YC   [8/DNF]   8/DNF   8/DNF   5   8/DNF   29.00   6
7   5001   Brian Malouf   Matt Van Rensselaer   SYC / StFYC   [8/DNF]   8/DNF   8/DNF   7   8/DNF   31.00   7

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: 5o5 (8 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Home Port      1         2         3         4         5         6      Total
 Points 
Pos
1   8081   Nick Adamson   Steve Bourdow   TISC   [1]   1   1   1   1   1   5.00   1
2   7156   Aaron Ross   Pat Diola   Santa Cruz   2   2   [6]   2   4   4   14.00   2
3   8554   Ted Conrads   Brian Haines   StFYC / SDYC   3   3   3   3   2   [5]   14.00   3
4   7873   Mark Dowdy   Jason Bright   San Francisco   [5]   4   2   4   3   3   16.00   4
5   8813   Steve Kleha   Matthias Kennerknecht   Santa Cruz   4   5   4   [6]   6   2   21.00   5
6   8808   Andrew Watters   Evert Meyer   St. Francis Yacht Club   7   6   5   5   5   [9/DNF]   28.00   6
7   7062   Peter Scott   Christina Hansen   St. Francis Yacht Club   8   8   7   7   [9/DNF]   9/DNF   39.00   7
8   7110       Ryan Nelson   West Marine   6   7   [9/DNF]   9/DNF   9/DNF   9/DNF   40.00   8

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Flying Dutchman (6 boats) (top)

Pos Sail   Skipper   Crew   Home Port      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   88   Mike Meszaros           1   3   2   1   7.00   1
2   1   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff       Santa Cruz   2   1   1   7/DNF   11.00   2
3   1451   Jean Jimenez           7/DNF   7/DNF   3   2   19.00   3
4   1444   Buzz Ballenger       Santa Cruz   3   2   7/DNF   7/DNF   19.00   4
5T   H 96   Saul Schumsky   Alan Arrowsmith       7/DNF   7/DNF   7/DNF   7/DNF   28.00T   5T
5T   814   Gordon Dollar       Home   7/DNF   7/DNF   7/DNF   7/DNF   28.00T   5T

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Site Scripts
Hide Click to Edits:
FED Scripts
CWS & Content Load