Item Details
Print 

2009 Elvstrom Zellerbach Regatta
FINAL RESULTS

Division: 29er (13 boats)

Pos

Sail  

Skipper  

Club  

   1     

   2     

   3     

   4     

   5     

   6     

   7     

Total
 Points 

Pos

1  

25  

Max Fraser & David Liebenberg  

Richmond YC  

1  

2  

[8]  

2  

1  

2  

2  

10.00  

1

2  

201  

Judge Ryan & Matt Noble  

San Diego YC  

[14/DNS]  

1  

3  

1  

7  

1  

3  

16.00  

2

3  

99  

Marly Isler & Cooper Dressler  

San Diego YC  

3  

4  

[6]  

3  

3  

3  

4  

20.00  

3

4  

45  

Georgie Ryan & Willie McBride  

SDYC/StFYC/SBYC  

5  

6  

2  

[8]  

4  

6  

7  

30.00  

4

5  

1079  

JP Barnes & Brian Bolton  

San Diego YC/Dana Point YC  

7  

3  

1  

[14/DNF]  

9  

5  

8  

33.00  

5

6  

125  

Jessica Bernhard & Matt Van Renessler  

St. Francis YC/Encinal YC  

8  

7  

4  

7  

6  

[10]  

6  

38.00  

6

7  

601  

Julia Paxton & CC Childers  

Richmond YC / San Diego YC  

2  

8  

5  

5  

5  

[14/DNF]  

14/DNF  

39.00  

7

8  

1051  

TEAM NILSEN (Finn & Alek) Nilsen  

St. Francis Yacht Club  

4  

[14/DNF]  

14/DNF  

4  

11  

7  

5  

45.00  

8

9  

113  

Ed Gardina & Paul Heineken  

St. Francis YC  

9  

5  

9  

6  

8  

9  

[10]  

46.00  

9

10  

1  

Antoine Screve & Ian Simms  

San Francisco YC/St. Francis YC  

[14/DNF]  

14/DNF  

14/DNF  

14/DNF  

2  

8  

1  

53.00  

10

11  

308  

Michael Deedy & Michael Rivlin  

PYSF  

[14/DNF]  

14/DNF  

14/DNF  

9  

10  

4  

9  

60.00  

11

12  

20  

Scott DeCurtis & Becca King  

King Harbor YC/Cal YC  

6  

9  

7  

[14/DNF]  

14/DNF  

14/DNF  

14/DNF  

64.00  

12

13  

50  

David Blackett & Andrew Cowley  

Richmond YC  

10  

[14/DNF]  

10  

14/DNF  

14/DNF  

14/DNF  

14/DNF  

76.00  

13

Division: 5O5 (8 boats)

Pos

Sail  

Skipper  

Club  

   1     

   2     

   3     

   4     

   5     

   6     

Total
 Points 

Pos

1  

8762  

Howie Hamlin & Paul Cayard  

Newport Harbor YC/St. Francis YC  

1  

1  

1  

1  

1  

[2]  

5.00  

1

2  

8889  

Robert Tennant & Rich Mundell  

TISC  

3  

2  

[9/DNF]  

2  

2  

5  

14.00  

2

3  

7156  

Aaron Ross & Pat Diola  

Santa Cruz YC  

2  

3  

2  

4  

[5]  

4  

15.00  

3

4  

7886  

Andrew Watters & Jon Goldsberry  

TAYC  

4  

[9/DNF]  

3  

5  

4  

1  

17.00  

4

5  

8554  

Steve Kleha & Brian Haines  

San Diego YC  

[9/DNF]  

9/DNF  

4  

3  

3  

3  

22.00  

5

6  

6307  

Ian O.Leary & Chris  

Berkeley YC  

6  

4  

[9/DNF]  

6  

9/DNF  

9/DNF  

34.00  

6

7  

11  

Sarah Deeds & Pete Trachy  

TISC  

5  

[9/DNF]  

9/DNF  

9/DNF  

9/DNF  

9/DNF  

41.00  

7

8  

7110  

Jesse Corlett & Ryan Nelson  

SAN FRANCISCO  

[9/DNF]  

9/DNF  

9/DNF  

9/DNF  

9/DNF  

9/DNF  

45.00  

8

Division: Finn (14 boats)

Pos

Sail  

Skipper  

Club  

   1     

   2     

   3     

   4     

   5     

   6     

Total
 Points 

Pos

1  

81  

Darrell Peck  

Vancouver Lake Sailing Club  

2  

1  

1  

3  

1  

[15/DNF]  

8.00  

1

2  

78  

Andrew Kern  

Long Beach  

[5]  

5  

3  

4  

2  

1  

15.00  

2

3  

741  

Erik Lidecis  

Bahia Corinthian YC  

7  

2  

2  

1  

[8]  

6  

18.00  

3

4  

30  

Forrest Gay  

San Francisco YC  

1  

[8]  

6  

5  

4  

2  

18.00  

4

5  

74  

Henry Sprague  

US Finn Association  

[6]  

3  

5  

2  

5  

3  

18.00  

5

6  

45  

Vladimir Butenko  

Tiburon  

8  

4  

7  

7  

[9]  

4  

30.00  

6

7  

555  

Peter Jesberg  

San Francisco YC/St. Francis YC  

3  

[11]  

9  

6  

6  

8  

32.00  

7

8  

47  

Robert Kinney  

Newport Harbor YC  

[10]  

10  

4  

9  

3  

9  

35.00  

8

9  

27  

Jeff Allen  

San Francisco YC  

[11]  

7  

8  

10  

10  

7  

42.00  

9

10  

60  

Iain Woolward  

Redwood City  

9  

9  

10  

[11]  

11  

5  

44.00  

10

11  

32  

Patrick Weaver  

   

[12]  

12  

11  

8  

7  

10  

48.00  

11

12  

55  

Andy Casey  

Team America  

4  

6  

[15/DNF]  

15/DNF  

15/DNF  

15/DNF  

55.00  

12

13T  

315  

Santiago Reyero  

Alamitos Bay YC  

[15/DNF]  

15/DNF  

15/DNF  

15/DNF  

15/DNF  

15/DNF  

75.00T  

13T

13T  

1217  

Terry Dewane  

Club Nautico de San Juan  

[15/DNF]  

15/DNF  

15/DNF  

15/DNF  

15/DNF  

15/DNF  

75.00T  

13T

Division: Formula (7 boats)

Pos

Sail  

Skipper  

Club  

   1     

   2     

   3     

Total
 Points 

Pos

1  

882  

Al Mirel  

St. Francis YC  

1  

3  

1  

5.00  

1

2  

4  

Steven Bodner  

St. Francis YC  

2  

1  

4  

7.00  

2

3  

VYV   

Mike Percey  

   

3  

2  

3  

8.00  

3

4  

46  

David Wells  

   

8/DNF  

4  

2  

14.00  

4

5  

143  

Marion Lepert  

St. Francis YC  

5  

6  

5  

16.00  

5

6  

a   

Soheil Zahedi  

Sausalito  

4  

5  

8/DNF  

17.00  

6

7  

988  

Adam Darriau  

   

8/DNF  

8/DNF  

8/DNF  

24.00  

7

Division: Laser (16 boats)

Pos

Sail  

Skipper  

Club  

   1     

   2     

   3     

   4     

   5     

   6     

Total
 Points 

Pos

1  

171314  

Stephen Bourdow  

Sequoia YC  

1  

4  

1  

2  

[5]  

1  

9.00  

1

2  

176124  

Peter Phelan  

Santa Cruz YC  

[6]  

3  

2  

1  

2  

2  

10.00  

2

3  

171007  

Tracy Usher  

St. Francis YC  

2  

1  

4  

[7]  

3  

7  

17.00  

3

4  

185557  

Peter Vessella  

St. Francis YC  

4  

[13]  

3  

3  

1  

6  

17.00  

4

5  

173666  

Mike Bishop  

TISC  

7  

2  

5  

5  

4  

[9]  

23.00  

5

6  

177175  

Bill Symes  

Willamette Sailing Club  

5  

6  

6  

6  

[8]  

4  

27.00  

6

7  

153021  

Chris Boome  

St. Francis YC  

3  

7  

[9]  

8  

6  

5  

29.00  

7

8  

182870  

Drake Jensen  

Richmond YC  

[12]  

11  

7  

4  

7  

3  

32.00  

8

9  

179426  

Stephen Orosz  

TISC  

10  

9  

8  

[11]  

11  

11  

49.00  

9

10  

171638  

Nick Burke  

Richmond YC  

[17/DNF]  

17/DNF  

10  

9  

9  

8  

53.00  

10

11  

138204  

Simon Bell  

Richmond YC  

[14]  

14  

12  

10  

10  

10  

56.00  

11

12  

185526  

Tony Dahlman  

Tahoe YC  

[15]  

12  

11  

12  

12  

12  

59.00  

12

13  

180483  

David LaPier  

   

11  

5  

[17/DNF]  

17/DNF  

17/DNF  

17/DNF  

67.00  

13

14  

194041  

Mark Halman  

Richmond YC  

8  

8  

[17/DNF]  

17/DNF  

17/DNF  

17/DNF  

67.00  

14

15  

1732  

Michael Lazzaro  

Sequoia YC  

13  

10  

[17/DNF]  

17/DNF  

17/DNF  

17/DNF  

74.00  

15

16  

187394  

Walt Spevak  

Okoboji YC  

9  

15  

[17/DNF]  

17/DNF  

17/DNF  

17/DNF  

75.00  

16

Division: Laser Radial (12 boats)

Pos

Sail  

Skipper  

Club  

   1     

   2     

   3     

   4     

   5     

Total
 Points 

Pos

1  

182841  

Claire Dennis  

St. Francis YC/San Francisco YC  

1  

1  

1  

1  

1  

5.00  

1

2  

174350  

Jim Christopher  

Humboldt YC  

3  

3  

2  

2  

7  

17.00  

2

3  

189739  

Kaitlyn Baab  

St. Francis YC  

8  

4  

3  

7  

5  

27.00  

3

4  

158677  

Daniel Thompson  

St. Francis YC/San Francisco YC  

7  

6  

9  

3  

4  

29.00  

4

5  

192924  

Domenic Bove  

St. Francis YC/San Francisco YC  

2  

2  

13/DNF  

13/DNS  

2  

32.00  

5

6  

189740  

Richard Leland  

Butte Sailing Club  

9  

5  

6  

8  

6  

34.00  

6

7  

152201  

John-Bernard Duler  

St. Francis YC  

4  

10  

7  

4  

11  

36.00  

7

8  

187643  

Mark Halman  

Richmond YC  

13/DNF  

13/DNF  

4  

5  

3  

38.00  

8

9  

174236  

Jacques Kerrest  

Palo Alto  

6  

7  

5  

10  

10  

38.00  

9

10  

192924  

Karoline Gurdal  

St. Francis YC/Golden Gate YC  

10  

8  

8  

6  

9  

41.00  

10

11  

23844  

Joe Carter  

Richmond YC  

13/DNF  

9  

10  

9  

8  

49.00  

11

12  

191931  

James Vernon  

TISC  

5  

13/DNF  

13/DNF  

13/DNF  

13/DNF  

57.00  

12

Site Scripts
Hide Click to Edits:
FED Scripts
CWS & Content Load