Item Details
Print 

logo

Frank Stone Cup Invitational RESULTS


Division: IRC A

Pos Sail   Boat   Skipper   Club      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   7552   Mayhem   Ashley Wolfe   OPYC   1   1   2   5   9.00   1
2   60408   Soozal   Daniel Woolery   Richmond YC   4   2   3   1   10.00   2
3   28900   Scorpio   John Siegel   St. Francis YC   3   5   1   2   11.00   3
4   2245   Criminal Mischief   Chip Megeath   CYC   2   3   4   4   13.00   4
5   4690   TNT   Brad Copper   Richmond YC   5   4   5   3   17.00   5
6   3510   Recidivist   Ken Olcott   Sequoia YC   6   6   6   6   24.00   6
7   35024   Alpha Puppy   Alex Farell   SAYC   8   7.3/DNS,RDG   7   7   29.30   7
8   40079   Astra   Mary Coleman   San Francisco YC   7   9/DNF   8   9/DNF   33.00   8

Division: IRC B

Pos Sail   Boat   Skipper   Club      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   28908   Tupelo Honey   Gerard Sheridan   South Beach YC   1   1   2   1   5.00   1
2   38407   Phantom Mist   Gary Massari       5/30%   2   1   2   10.00   2
3   18441   Mintaka 4   Gerry Brown   Berkeley YC   6   4   3   3   16.00   3
4   50444   Hawkeye   Frank Morrow   U. S. Naval Academy Sailing Squadron   4   3   5   4   16.00   4
5   385   Kuai   Daniel Thielman   CYC   7   6   7   5   25.00   5
6   67205   Aleta   Keith Brown   St. Francis YC   5   10/DNF   4   8   27.00   6
7   59284   Petard   Keith Buck / Andy Newell   CYC / LGYC   8   5   8   6   27.00   7
8   28423   Inspired Environments   Timothy Ballard   CYC   3   10/DNF   10/DNF   10/DNF   33.00   8
9   41001   Bodacious   John Clauser   Berkeley YC   10/DNF   10/DNF   6   7   33.00   9

Division: J/105

Pos Sail   Boat   Skipper   Club      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   40   Blackhawk   Scooter Simmons   San Francisco YC   4   2   1   1   8.00   1
2   26   Donkey Jack   Rolf Kaiser   St. Francis YC   6   3   2   3   14.00   2
3   196   Risk   Jason Woodley / Scott Whitney / Jon Titchener   St. Francis YC   1   11   4   4   20.00   3
4   434   Jam Session   Adam Spiegel   San Francisco, CA   7   6   3   10   26.00   4
5   405   SWOOSH   Howard Bentley   St. Francis YC   2   8   9   9   28.00   5
6   119   Mojo   Jeff Littfin / John Case       14   7   10   2   33.00   6
7   581   2 Minutes in Heaven   John Horsch   Oakland, CA   10   14   7   7   38.00   7
8   469   Streaker   Ron Anderson   Sausalito YC   13   9   5   13   40.00   8
9   149   Jabberwocky   Brent Vaughan   St. Francis YC   9   4   22   8   43.00   9
10   44   Orion   Gary Kneeland   Sausalito YC   11   10   6   16   43.00   10
11   116   Arbitrage   Bruce Stone   St. Francis YC   12   1   21   12   46.00   11
12   266   Wonder   Tom Kennelly   Richmond YC   3   13   11   20   47.00   12
13   84   Advantage3   Pat & Will Benedict   DSC   5   15   12   15   47.00   13
14   601   Cuchulainn   Brian Mullen   St. Francis YC   16   12   13   6   47.00   14
15   375   Racer X   Phillip Laby/ Rich Pipkin   Alameda   8   5   18   19   50.00   15
16   275   Alchemy   Walter Sanford   San Francisco YC   18   18   19   5   60.00   16
17   374   strangelove   Phillip Mazzie   St. Francis YC   15   20   15   14   64.00   17
18   400   lulu   Don Wieneke   CYC   20   17   8   24/DNF   69.00   18
19   152   One Trick Pony   Peter Szasz / Robin Driscoll   St. Francis YC   22   16   16   17   71.00   19
20   28447   ultimatum   Musto Gunan   Encinal YC   19   22   14   18   73.00   20
21   157   Walloping Swede   Theresa Brandner-Allen   St. Francis YC   21   23   20   11   75.00   21
22   147   JuJu   Tim Sullivan   St. Francis YC   17   21   17   21   76.00   22
23   32   Melilani   Richard Butts   Sequoia YC   23   19   23   22   87.00   23

Division: J/120

Pos Sail   Boat   Skipper   Club      1         2         3         4      Total
 Points 
Pos
1   28484   Chance   Barry Lewis   St. Francis YC   4   1   1   2   8.00   1
2   28289   Mr. Magoo   Steve Madeira   St. Francis YC   2   2   2   3   9.00   2
3   28486   Desdemona   John Wimer   San Francisco YC   1   6   3   1   11.00   3
4   46730   Grace Dances   Dick Swanson   St. Francis YC   3   4   4   5   16.00   4
5   28904   Dayenu   Donald G Payan   San francisco   6   5   5   4   20.00   5
6   28442   Twist   Timo Bruck   SSS   5   3   7   6   21.00   6
7   46732   Jolly Mon   Chris Chamberlin   St. Francis YC   8   7   6   7   28.00   7
8   46936   Late Harvest   James Frisinger Jr.       7   8   8   8   31.00   8


Race 1 IRC Differentials

Division: IRC A

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

7552  

Mayhem  

Ashley Wolfe  

1.359  

 15:12:29.0 

 -00:36:47.5 

 02:19:16.5 

 00:00:00.0 

1.0

2  

2245  

Criminal Mischief  

Chip Megeath  

1.291  

 15:18:35.0 

 -00:31:35.9 

 02:20:10.9 

 00:00:54.4 

2.0

3  

28900  

Scorpio  

John Siegel  

1.093  

 15:38:38.0 

 -00:11:57.8 

 02:20:35.8 

 00:01:19.3 

3.0

4  

60408  

Soozal  

Daniel Woolery  

1.123  

 15:35:25.0 

 -00:15:25.6 

 02:20:50.6 

 00:01:34.1 

4.0

5  

4690  

TNT  

Brad Copper  

1.156  

 15:34:28.0 

 -00:19:25.0 

 02:23:53.0 

 00:04:36.5 

5.0

6  

3510  

Recidivist  

Ken Olcott  

1.123  

 15:39:57.0 

 -00:15:59.0 

 02:25:56.0 

 00:06:39.5 

6.0

7  

40079  

Astra  

Mary Coleman  

1.178  

 15:39:10.0 

 -00:22:59.5 

 02:32:09.5 

 00:12:53.0 

7.0

8  

35024  

Alpha Puppy  

Alex Farell  

1.125  

 15:57:23.0 

 -00:18:25.4 

 02:45:48.4 

 00:26:31.9 

8.0

Division: IRC B

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

28908  

Tupelo Honey  

Gerard Sheridan  

1.029  

 16:08:56.0 

 -00:04:01.7 

 02:22:57.7 

 00:00:00.0 

1.0

2  

28423  

Inspired Environments  

Timothy Ballard  

1.045  

 16:09:54.0 

 -00:06:17.7 

 02:26:11.7 

 00:03:14.0 

3.0

3  

50444  

Hawkeye  

Frank Morrow  

1.032  

 16:14:24.0 

 -00:04:37.2 

 02:29:01.2 

 00:06:03.5 

4.0

4T  

38407  

Phantom Mist  

Gary Massari  

1.049  

 16:07:35.0 

 -00:06:44.5 

 02:24:19.5 

 00:01:21.8 

30%

5.0T

4T  

67205  

Aleta  

Keith Brown  

1.048  

 16:14:15.0 

 -00:06:55.4 

 02:31:10.4 

 00:08:12.7 

5.0T

6  

18441  

Mintaka 4  

Gerry Brown  

1.015  

 16:19:44.0 

 -00:02:14.8 

 02:31:58.8 

 00:09:01.0 

6.0

7  

385  

Kuai  

Daniel Thielman  

1.007  

 16:24:49.0 

 -00:01:05.0 

 02:35:54.0 

 00:12:56.3 

7.0

8  

59284  

Petard  

Keith Buck / Andy Newell  

0.980  

 16:29:48.0 

 00:03:11.8 

 02:36:36.2 

 00:13:38.5 

8.0

DNF  

41001  

Bodacious  

John Clauser  

1.029  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

10.0

 

Race 2 IRC Differentials

Division: IRC A

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

7552  

Mayhem  

Ashley Wolfe  

1.359  

 17:13:09.0 

 -00:29:51.1 

 01:53:00.1 

 00:00:00.0 

1.0

2  

60408  

Soozal  

Daniel Woolery  

1.123  

 17:31:33.0 

 -00:12:29.4 

 01:54:02.4 

 00:01:02.4 

2.0

3  

2245  

Criminal Mischief  

Chip Megeath  

1.291  

 17:19:41.0 

 -00:26:05.9 

 01:55:46.9 

 00:02:46.8 

3.0

4  

4690  

TNT  

Brad Copper  

1.156  

 17:30:13.0 

 -00:15:38.0 

 01:55:51.0 

 00:02:51.0 

4.0

5  

28900  

Scorpio  

John Siegel  

1.093  

 17:36:12.0 

 -00:09:52.6 

 01:56:04.6 

 00:03:04.5 

5.0

6  

3510  

Recidivist  

Ken Olcott  

1.123  

 17:38:57.0 

 -00:13:24.1 

 02:02:21.1 

 00:09:21.0 

6.0

DNS,RDG/7.3  

35024  

Alpha Puppy  

Alex Farell  

1.125  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNS,RDG/7.3

7.3

DNF  

40079  

Astra  

Mary Coleman  

1.178  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

9.0

Division: IRC B

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

28908  

Tupelo Honey  

Gerard Sheridan  

1.029  

 17:50:44.0 

 -00:02:03.1 

 01:12:47.1 

 00:00:00.0 

1.0

2  

38407  

Phantom Mist  

Gary Massari  

1.049  

 17:51:09.0 

 -00:03:29.2 

 01:14:38.2 

 00:01:51.1 

2.0

3  

50444  

Hawkeye  

Frank Morrow  

1.032  

 17:54:44.0 

 -00:02:23.5 

 01:17:07.5 

 00:04:20.4 

3.0

4  

18441  

Mintaka 4  

Gerry Brown  

1.015  

 17:56:31.0 

 -00:01:08.9 

 01:17:39.9 

 00:04:52.8 

4.0

5  

59284  

Petard  

Keith Buck / Andy Newell  

0.980  

 18:02:02.0 

 00:01:38.4 

 01:20:23.6 

 00:07:36.5 

5.0

6  

385  

Kuai  

Daniel Thielman  

1.007  

 18:00:33.0 

 -00:00:33.8 

 01:21:06.8 

 00:08:19.8 

6.0

DNF  

28423  

Inspired Environments  

Timothy Ballard  

1.045  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

10.0T

DNF  

41001  

Bodacious  

John Clauser  

1.029  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

10.0T

DNF  

67205  

Aleta  

Keith Brown  

1.048  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

10.0T


Race 3 IRC Differentials

Division: IRC A

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

28900  

Scorpio  

John Siegel  

1.093  

 11:52:19.0 

 -00:04:24.0 

 00:51:43.0 

 00:00:00.0 

1.0

2  

7552  

Mayhem  

Ashley Wolfe  

1.359  

 11:43:32.0 

 -00:13:50.0 

 00:52:22.0 

 00:00:39.0 

2.0

3  

60408  

Soozal  

Daniel Woolery  

1.123  

 11:51:39.0 

 -00:05:44.3 

 00:52:23.3 

 00:00:40.2 

3.0

4  

2245  

Criminal Mischief  

Chip Megeath  

1.291  

 11:45:39.0 

 -00:11:49.7 

 00:52:28.7 

 00:00:45.7 

4.0

5  

4690  

TNT  

Brad Copper  

1.156  

 11:51:43.0 

 -00:07:17.3 

 00:54:00.3 

 00:02:17.2 

5.0

6  

3510  

Recidivist  

Ken Olcott  

1.123  

 11:53:13.0 

 -00:05:55.8 

 00:54:08.8 

 00:02:25.8 

6.0

7  

35024  

Alpha Puppy  

Alex Farell  

1.125  

 11:54:03.0 

 -00:06:07.9 

 00:55:10.9 

 00:03:27.8 

7.0

8  

40079  

Astra  

Mary Coleman  

1.178  

 11:52:16.0 

 -00:08:24.8 

 00:55:40.8 

 00:03:57.8 

8.0

Division: IRC B

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

38407  

Phantom Mist  

Gary Massari  

1.049  

 12:12:12.0 

 -00:02:21.7 

 00:50:33.7 

 00:00:00.0 

1.0

2  

28908  

Tupelo Honey  

Gerard Sheridan  

1.029  

 12:13:31.0 

 -00:01:26.2 

 00:50:57.2 

 00:00:23.4 

2.0

3  

18441  

Mintaka 4  

Gerry Brown  

1.015  

 12:14:43.0 

 -00:00:45.6 

 00:51:28.6 

 00:00:54.9 

3.0

4  

67205  

Aleta  

Keith Brown  

1.048  

 12:14:04.0 

 -00:02:24.2 

 00:52:28.2 

 00:01:54.5 

4.0

5  

50444  

Hawkeye  

Frank Morrow  

1.032  

 12:15:01.0 

 -00:01:38.0 

 00:52:39.0 

 00:02:05.2 

5.0

6  

41001  

Bodacious  

John Clauser  

1.029  

 12:15:17.0 

 -00:01:29.2 

 00:52:46.2 

 00:02:12.5 

6.0

7  

385  

Kuai  

Daniel Thielman  

1.007  

 12:16:46.0 

 -00:00:22.2 

 00:53:08.2 

 00:02:34.5 

7.0

8  

59284  

Petard  

Keith Buck / Andy Newell  

0.980  

 12:18:18.0 

 00:01:05.2 

 00:53:12.8 

 00:02:39.1 

8.0

DNF  

28423  

Inspired Environments  

Timothy Ballard  

1.045  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

10.0


Race 4 IRC Differentials

Division: IRC A

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

60408  

Soozal  

Daniel Woolery  

1.123  

 13:20:15.0 

 -00:09:00.6 

 01:22:15.6 

 00:00:00.0 

1.0

2  

28900  

Scorpio  

John Siegel  

1.093  

 13:24:06.0 

 -00:07:10.2 

 01:24:16.2 

 00:02:00.6 

2.0

3  

4690  

TNT  

Brad Copper  

1.156  

 13:20:18.0 

 -00:11:26.1 

 01:24:44.1 

 00:02:28.5 

3.0

4  

2245  

Criminal Mischief  

Chip Megeath  

1.291  

 13:13:57.0 

 -00:19:28.9 

 01:26:25.9 

 00:04:10.4 

4.0

5  

7552  

Mayhem  

Ashley Wolfe  

1.359  

 13:10:54.0 

 -00:22:56.4 

 01:26:50.4 

 00:04:34.8 

5.0

6  

3510  

Recidivist  

Ken Olcott  

1.123  

 13:27:32.0 

 -00:09:54.3 

 01:30:26.3 

 00:08:10.8 

6.0

7  

35024  

Alpha Puppy  

Alex Farell  

1.125  

 13:31:09.0 

 -00:10:31.1 

 01:34:40.1 

 00:12:24.5 

7.0

DNF  

40079  

Astra  

Mary Coleman  

1.178  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

9.0

Division: IRC B

Pos

Sail  

Boat  

Skipper  

Rating  

Finish
   Time   

Time
 Allowance 

 Corrected 
   Time   

 Time 
   Behind   

 Penalty 

Pts

1  

28908  

Tupelo Honey  

Gerard Sheridan  

1.029  

 13:29:40.0 

 -00:01:45.6 

 01:02:25.6 

 00:00:00.0 

1.0

2  

38407  

Phantom Mist  

Gary Massari  

1.049  

 13:29:26.0 

 -00:02:57.7 

 01:03:23.7 

 00:00:58.1 

2.0

3  

18441  

Mintaka 4  

Gerry Brown  

1.015  

 13:31:59.0 

 -00:00:56.7 

 01:03:55.7 

 00:01:30.1 

3.0

4  

50444  

Hawkeye  

Frank Morrow  

1.032  

 13:31:31.0 

 -00:02:00.0 

 01:04:31.0 

 00:02:05.5 

4.0

5  

385  

Kuai  

Daniel Thielman  

1.007  

 13:33:54.0 

 -00:00:27.3 

 01:05:21.3 

 00:02:55.7 

5.0

6  

59284  

Petard  

Keith Buck / Andy Newell  

0.980  

 13:37:21.0 

 00:01:22.0 

 01:06:59.0 

 00:04:33.4 

6.0

7  

41001  

Bodacious  

John Clauser  

1.029  

 13:35:07.0 

 -00:01:55.0 

 01:08:02.0 

 00:05:36.5 

7.0

8  

67205  

Aleta  

Keith Brown  

1.048  

 13:35:45.0 

 -00:03:12.2 

 01:09:57.2 

 00:07:31.7 

8.0

DNF  

28423  

Inspired Environments  

Timothy Ballard  

1.045  

 No Time 

 00:00:00.0 

 No Time 

 No Time 

DNF

10.0

Notes

(1)

Start Date/Time = Sunday, May 17, 2009 12:29:00.0

Site Scripts
Hide Click to Edits:
FED Scripts
CWS & Content Load